20 نکته ارزشمند پیش از خرید طلایاب و گنج یاب

20 نکته ارزشمند پیش از خرید طلایاب و گنج یاب

20 نکته ارزشمند پیش از خرید طلایاب و گنج یاب

 

در این نوشتار به 20 نکته ارزشمند پیش از خرید طلایاب و گنج یاب می پردازیم که فوق العاده مهم هستند چه برای افراد آماتور و چه برای افراد حرفه ای! با ما همراه باشید

 

20 نکته ارزشمند پیش از خرید طلایاب و گنج یاب

 

1. مطمئن شوید شرکت فروشنده جا و مکان ثابتی داشته باشد و اگر فروشنده سیار بود مطمئن باشید که بعد از خرید از بابت پشتیبانی و گارانتی به مشکل بر خواهید خورد.

 

2. دستگاهی که قصد خرید دارید را با آموزش کامل در زمین (نه در داخل شرکت) تحویل بگیرید زیرا بعضی از اشخاص فروشنده به 10 دقیقه آموزش اکتفا کرده و حوصله پاسخ گویی و پشتیبانی بعد از خرید را ندارند پس در زمان خرید کامل آموزش ببینید حتی اگر 5 ساعت طول بکشد.

 

3. دستگاه را در زمان خرید حتما و حتما در خاک طبیعی، در سنگ و در خاک 10 لایه یا چند لایه تست کرده و سپس خریداری کنید. قابل ذکر است بعضی از دستگاه ها در تست سنگ و صخره به خوبی عمل می کنند ولی در خاک های چند لایه نفوذشان 80% کاهش می یابد و به این علت است که در زمان خرید فروشنده به عناوین مختلف از تست چند لایه طفره می رود.

 

4. در زمان تست حتما و حتما با طلای جدید تست کنید مثلا با یک النگو می توانید بفهمید که اصلا دستگاهی که می خواهید خریداری کنید طلایاب است یا فلزیاب یا اصلا کارایی دارد یا نه. اگر فروشنده گفت به طلای جدید واکنشی ندارد و فقط طلای قدیمی را سنس می کند متوجه شوید که با خرید دستگاه آواره کوه و بیابان می شوید و به نتیجه ای نمی رسید.

 

5. در زمان خرید فلزیاب حتما حتما همان دستگاهی که تست می کنید را تحویل بگیرید و اگر فروشنده گفت این دستگاهی که به شما می دهیم آکبند است، از فروشنده بخواهید همان دستگاه آکبند را به شما تست و تحویل دهد. این مسئله ی بسیار مهمی است که باعث شده اکثر خریداران دستگاه بعد از خرید متوجه شوند که دستگاهشان حتی نیم متر هم نفوذ ندارد و دلیل آن هم متفاوت بودن مدار داخلی دستگاه ها در زمان تست و تحویل بوده است.

 

6. در داخل هیچ دستگاهی GPS برای ردیابی شما وجود ندارد و اگر فروشنده ای گفت دستگاه های بقیه GPS دارد و دستگاه های ما ندارند، مطمئن باشید که دروغ است! زیرا جی پی اسی که داخل بیابان ها قابل استفاده باشد خودش قیمت بالایی( بالای 60 میلیون تومان ) دارد و کسی در دستگاه 40 یا 50 میلیون تومانی دستگاه GPS 60 میلیون تومانی جاسازی نمی کند. اگر موضوع GPS باز هم برایتان جای سوال داشت می توانید به سایت شرکت آلفا الکترونیک مراجعه کنید و مبحث GPS را به طور کامل مطالعه کنید.

 

7. دستگاه های ساخت آمریکا مانند GARRETT و FISHER صرفا برای کشور های آمریکایی که تمدن زیر 1000 سال دارند ساخته و طراحی شده است زیرا برای کشور های آمریکایی عمق 2 متر، 3 متر، 4 متر و 5 متر معنی ندارد و صرفا به دنبال ناگت های طلا و سکه های سطحی هستند که در عمق 20 الی 60 سانتی خاک هست. آمریکایی یا آلمانی بودن دستگاه به هیچ عنوان دلیل برای کارآمد بودن آن در ایران نخواهد بود و اغلب این دستگاه ها از کار در مناطق مختلف ایران عاجز هستند چون عمق دفینه های موجود در ایران از 2 متر تا 5 متر و گاهی هم بالاتر هست.

 

8. بالا بودن قیمت دستگاه طلایاب دلیل بر کار آمد بودن آن نیست. به طور مثال محصولات شرکت OKM آلمان قیمتی بین 200 الی 900 میلیون تومان دارند ولی حتی رضایت 20 درصدی هم بین خریداران این دستگاه ها وجود ندارد و صرفا بابت مارک و برند دستگاه خریدار مبلغ کلانی را پرداخت می کند. قابل ذکر است که ساعت 2 نصف شب در بیابان، کارایی دستگاه مهم است نه ظاهر و برند آن!!!

 

9. در نقــطه زن ها عمق بالای 7 مـتر و در اســکنر ها عمق بالای 13 مـتر را باور نکـنید زیرا تا به حــال نقطه زنی با عمق بالای 7 متر و اسکنری با عمق بالای 13 متر ساخـته نشده است و اعدادی مثل 20 مـتر یا 60 مـتر که در سایت و کــاتالوگ شـرکت های سازنده یا فروشـنده ثبت شده است فــقط یک ادعای باطل است!

 

 

20 نکته ارزشمند پیش از خرید طلایاب و گنج یاب

 

10. اگر فروشنده از تست کردن دستگاه گنج یاب در زمین واقعی طفره رفت و درخواست تست در داخل شرکت را داشت، مطمئن باشید که مشکلی در کار است. به طور مثال دستگاهی که عمق واقعی و مفید آن 2 متر است را می خواهد به عنوان 12 متر به فروش برساند و چاره ای هم جز تست نیم متری و 1 متری در داخل شرکت ندارد و بعد از فروش به تلفن شما هم جواب نخواهد داد.

 

 

11. اگر سر رشته ای در انتخاب دستگاه ندارید تعاریف ابتدایی زیر را بخوانید:

الف) به دستگاهی که توانایی شناسایی فلزات را داشته باشد فلزیاب گفته می شود.

ب) به دستگاهی که توانایی شناسایی و تفکیک فلزات را داشته باشد، گنج یاب و طلایاب گفته می شود.

پ) به دستگاهی که علاه برتفکیک و شناسایی فلزات، تصویری از آن را نمایش دهد اسکنر گفته می شود.

ج) به دستگاهی که توانایی شناسایی حفره ها و تونل ها را داشته باشد، حفره یاب و اسکنر ژئوفیزیک گفته می شود.

د) به دستگاهی که نقطه دقیق هدف را شناسایی میکند نقطه زن، و به دستگاهی که از راه دور با فاصله زیاد توانایی شناسایی اهداف فلزی را داشته باشد، شعاع زن و یا همان ردیاب گفته می شود. پس در انتخاب نوع دستگاه دقت کنید به طور مثال افراد آماتور در ابتدا شعاع زن خریداری می کنند درحالیکه کار با شعاع زن سخت بوده و با شعاع زن به هیچ عنوان نمی توانند نقطه دقیق هدف را شناسایی کنند و شعاع زن زمانی معنی دارد که کنار یک نقطه زن خوب خریداری شود.

 

12. اگر آماتور هستید در ابتدا با یک نقطه زن شروع کنید و اگر حرفه ای هستید باید هم نقطه زن و هم شعاع زن و هم اسکنر داشته باشید زیرا هر کدام برای زمین خاصی کارایی خواهد داشت. به طور مثال در تپه هایی که عمق بالای 9 متر دارند نقطه زن کارآمد نخواهد بود و باید با اسکنر ژئوفیزیک اسکن کرده ، ورودی ها را تشخیص و سپس با نقطه زن کار بکنید.

 

13. اگر شناخت درستی نسبت به اصالت دستگاه ندارید، متن زیر را بخوانید:

بطور کلی سه دسته مختلف در زمینه اصالت دستگاه ها داریم:

دسته اول: دستگاه های برند و مارک می باشند که اغلب توسط کارخانجات بزرگ و مطرح ساخته می شوند مانند محصولات شرکت Fisher ، Minelab ، Garrett ، OKM و غیره که قیمت بالایی دارند و قیمت بالای آنها به خاطر برند و مارک آنهاست.

دسته دوم: دستگاه های شرکتی می باشند که توسط چندین شرکت کوچک در کشورهای مختلف بصورت محصول مشترک طراحی و ساخته می شود که قیمت مناسب در کنار کارایی بالا دارند مانند محصولات شرکت MegaTekno ترکیه یا Hira Detector ترکیه یا شرکت AlphaDetector ایران که محصولاتش توسط چندین شرکت کوچک در ترکیه و ایران و یونان طراحی و ساخته می شوند.

دسته سوم: به دستگاه هایی گفته می شود که دست ساز می باشند و کارایی ضعیف و قیمت پائینی دارند و معمولا توسط دانشجوهای الکترونیک، تعمیرکاران الکترونیک و گروه های کوچک ساخته می شوند. چون شماتیک آنها اینترنتی و عمومی هست هزینه ای بابت طراحی پرداخت نمی کنند به این خاطر قیمت پائینی در کنار کارایی پائین دارند.

 

14. در خرید یک دستگاه قبل از عمق آن به ثبات و حذف ذرات و تفکیک آن دقت کنید. بالا بودن عمق دستگاه دلیل بر کارآمد بودن آن نیست و کمتر دستگاهی در کنار عمق بالا ، ثبات و حذف ذرات و تفکیک بالایی دارد.

 

 

15. اگر آماتور هستید به هیچ عنوان دستگاه اسکنر ژئوفیزیک خریداری نکنید چون اکثر دستگاه های سنسوری یا اسکنر ژئوفیزیک از طریق نرم افزار ویژوالایزر یا نرم افزارهای مشابه اسکن می کنند که این نرم افزارها فوق العاده پیچیده و مهندسی طراحی شده اند و افراد آماتور قادر به تحلیل اسکن این دستگاه در کوتاه مدت نخواهند بود.

 

 

20 نکته ارزشمند پیش از خرید طلایاب و گنج یاب

 

16. در زمان خرید حتما حتما از فروشنده تقاضای کارت گارانتی و فاکتور فروش کنید زیرا دستگاه های فلزیاب و گنج یاب همیشه در کوه و بیابان استفاده می شوند و احتمال ضربه و شکستگی و ایراد در آنها وجود دارد بطور مثال : شخصی بابت هزینه تعویض LCD شکسته یک دستگاه 200 میلیون تومانی ، 50 میلیون هزینه می کند دلیل آن هم نبود گارانتی و خدمات معتبر در ایران و ارسال آن به کشورهای خارجی برای تعمیر است. ولی اگر کارت گارانتی و فاکتور معتبر شرکت فروشنده را دریافت کنید، هزینه تعویض LCD دستگاه صرفا هزینه همان LCD (زیر یک میلیون تومان) خواهد بود.

 

17. بعد از خرید حتما و حتما دستگاه را در زمین خودتان تست کنید تا متوجه شوید عمق های درج شده در جدول عمق دستگاه واقعی است و دستگاه به خاک و سنگ نفوذ می کند یا نه. بعد از تست دو ماه اول را تمرین کنید تا تمام جزئیات تنظیم و بالانس دستگاه را یاد گرفته و سپس به زمین برای کاوش بروید.

 

18. اگر هدفی که به دنبال آن هستید در جای بسته و داخل خانه و جایی است که اطراف آن همه جا فلز بوده و کف آن هم از آرماتور یا فلز هست به هیچ عنوان روی دستگاه حساب صدرصدی باز نکنید زیرا هیچ دستگاهی از فلز رد نمی شود تا فلز زیر آن را سنس کند. تمامی دستگاه های گنج یاب و فلزیاب برای مناطق بکر و عاری از هرگونه فلز طراحی و ساخته شده اند.

 

19. اگر قصد اجاره دستگاه فلزیاب را دارید وقت و هزینه خود را هدر می دهید زیرا هیچ دستگاهی بدون خطا نیست و اگر دستگاه نقطه ای را شناسایی کند شخصی که پول را گرفته باز هم به شما خواهد گفت که چیزی وجود ندارد چون اگر نقطه ای را که دستگاه سنس کرده حفاری شود و چیزی نباشد شما درخواست عودت مبلغ را خواهید کرد و اپراتور برای اینکه خیال خود را راحت کند به شما خواهد گفت که چیزی وجود ندارد.
بطور مثال اگر بابت اجاره دستگاه 10 میلیون تومان از شما تقاضا کرده باشد یا از شما گرفته باشد مطمئن باشید بخاطر مسائل امنیتی دستگاهی به زمین شما می آورد که قیمت آن کمتر از 10 میلیون تومان باشد تا اگر مشکل امنیتی به وجود آمد هزینه دستگاه را از شما گرفته باشد و اگر هم به فکر اجاره دستگاه و کار توسط خودتان هستید باز هم اشتباه می کنید زیرا برای یادگیری اپراتوری دستگاه حداقل زمان دو ماهه نیاز است. اگر شما یک دستگاه ارزان قیمت خریداری کنید، درصد موفقیت شما چندین برابر حا لتی خواهد بود که دستگاه اجاره کنید!

 

20. نکته آخر که بسیار مهم است مربوط به دستگاه نبوده و به مسئله مهم تر از دستگاه ارتباط دارد که آن هم زمینی است که قصد کاوش در آن را دارید. از هر نظر باید از زمین خود مطمئن باشید چون هرجایی گنج نیست و ابتدا از موثق بودن اهداف خود و زمین خود اطمینان حاصل کرده و سپس برای خرید دستگاه اقدام بکنید.

 

 

فلزیاب alpha sx7000

 

 

 

مطلب ” 20 نکته ارزشمند پیش از خرید طلایاب و گنج یاب ” توسط گروه مهندسی شرکت فلزیاب آلفاالکترونیک تهیه و گردآوری شده است و هیچگونه جنبه تبلیغ ندارد و باز نشر آن باعث افتخار گروه ماست

 

 

 

امتیاز دهید
[کل: 14 میانگین: 4.3]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.