کشف گنج‌ اسکندر مقدونی در یک غار به همراه گنج عکس

گنج‌ اسکندر مقدونی

کشف گنج‌ اسکندر مقدونی در یک غار به همراه گنج عکس

با گذشت چند ماه از کشف مقبره احتمالی اسکندر مقدونی در یونان و پس از آن کشف بقایای 5 جسد در این مقبره که بار دیگر نام او را بر سر زبانها انداخت، حالا باستان شناسان از کشف گنجی از دوران اسکندر در غاری در فلسطین اشغالی خبر می دهند.

این گنج توسط چند غارنورد در غاری که محل دقیق آن اعلام نشده و در سواحل مدیترانه قرار دارد، بطور تصادفی کشف شد و شامل صدها سکه‌ طلا و نقره با تصویر اسکندر، زیورآلات طلایی شامل حلقه، دستبند، و گوشواره، یک سنگ برای وزن کردن اجسام و یک چراغ گلی با قدمتی 2400 ساله است.

گنج‌ اسکندر مقدونی
گنج‌ اسکندر مقدونی

کشف این آثار در شرایطی صورت می گیرد که چند ماه قبل نیز بقایای یک مقبره در محوطه تاریخی مشهور آمفیپولیس در شمال یونان و در 65 کیلومتری شهر تسالونیکی کشف شده که بزرگترین مقبره تاریخی کشف شده در یونان بوده و به احتمال فراوان به اسکندر تعلق دارد.

در ورودی این مقبره در آمفیپولیس که در دوره اسکندر یک شهر مهم بوده و قدمت آن حدود 2400 سال برآورد شده، دو مجسمه شیر کشف شدند که هرکدام بیش از یک تن وزن دارند. داخل آن نیز یک موزائیک که تصویر پرسفونه، دختر زئوس، از خدایان یونانی بر آن نقش بسته در این مقبره کشف شد.

همچنین با ادامه پروژه کاوش در این مقبره که طی سالها تمامی آثار تاریخی ارزشمند داخل آن به سرقت رفته، علاوه بر بقایای اسکلت یک مرد جوان در یک تابوت چوبی که می تواند متعلق به اسکندر باشد، تاکنون بقایای جسد دو مرد، یک زن‌، یک نوزاد‌ و همچنین آثاری از یک جسد سوزانده شده نیز کشف شدند.

گنج‌ اسکندر مقدونی
گنج‌ اسکندر مقدونی

بر اساس متون تاریخی اسکندر در سال 323 پیش از میلاد در سن 32 سالگی در بابل درگذشت. پس از مرگ اسکندر جسد وی وقتی که تشییع‌کنندگان در حال انتقال جسد اسکندر به مقدونیه بودند، بطلمیوس آن را دزدید و به ممفیس در مصر فعلی برد و در آنجا دفن کرد، به روایتی دیگر نیز جانشین بطلمیوس تابوت‌ را به اسکندریه منتقل کرد و در مقبره ای زیبا قرار داد.

پروژه کاوش در غار محل کشف گنج‌ برجای مانده از دوران اسکندر در فلسطین اشغالی برای کشف دیگر آثار تاریخی احتمالی همچنان ادامه دارد.

 

یکی از باستان شناسان فرانسوی مدعی شده است که قبر و گنجینه اسکندر مقدونی را در اردن و الجزائر یافته است .

او مدعی شده است که در این اکشتاف سنگ ها و جواهرات کریمه گرانبها و طلاهای بی نظیری اکتشاف شده است که در محیط اطراف مقبره بوده است.

او اذعان کرده است که این گنجینه حاوی مقادیر زیادی از جواهرات و طلا و حوض هایی که از طلا اشباع شده بود همچنینی یاقوت ها و الماس هایی که بسیار چشم نواز می باشد بچشم می خورد که روی تابوت های اسکندر و افراد آن بصورت مطلا کار شده است و کلوپاترا و مارک انطونیوس رومانی نیز در تابوت های اسکندر به آن اذهان کرده اند.

اون همچنین از اکتشاف گنجینه های بطلمیوس و از اتاق هایی که توسط دهلیزهای متعدد به آن ختم میشوند اشاره کرده که بصورتی که از نگهبانان متهعدد برای نگهداری از آن استفاده می کردند و بصورت سری و مخفی بوده که در جایی ذکر نشده است سخن گفته است.

امتیاز دهید
[کل: 19 میانگین: 4.4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.